logo TyfloCentra Brno, o.p.s. - odkaz na úvodní stranu

Slepotou život nekončí...Prezentace čtecího zařízení pro nevidomé Auto-Lektor v Brně, 19. 2. 2009

Naši klienti již vícr než dva měsíce věděli, že v Brně si bude možné 19. února prohlédnout a také vyzkoušet novou kompenzační pomůcku pro nevidomé – Auto-Lektor. Jedná se o výrobek polské firmy Harpo, který u nás distribuuje výrobní družstvo nevidomých Spektra. Přístroj je primárně určen ke čtení textů syntetickým hlasem.

Podívat se přišli především starší klienti, kteří si již netroufají na obsluhu počítače nebo jsou přesvědčeni, že by počítač se všemi jeho funkcemi nevyužili. V klubovně brněnského TyfloCentra se 19. února sešlo ke 20 klientům, kteří se chtěli s pomůckou seznámit a vyzkoušet si její funkce.

Po celou dobu se přítomným klientům věnovali 2 pracovníci, pan Břetislav Verner a pan Jiří Rezler. Nejdříve vysvětlili, co všechno Auto – Lektor umí, co od něj může klient očekávat a jak se ovládá. Během celého povídání a také po jeho skončení měli klienti možnost se ptát na to, co je v souvislosti s touto novinkou napadlo.

Klienti se dověděli důležité podrobnosti o Auto – Lektorovi, například že váží cca 11 kg, pracuje obdobně jako scaner, je možné využít i funkce zapamatování si textů, přístroj umí číst různou rychlostí, dá se také upravovat výška hlasu tak, aby to pro uživatele bylo co nejpříjemnější. V základní verzi je nainstalována čeština a angličtina, ale není problém ani s instalací dalších jazyků (za příplatek). Auto – Lektor se ovládá pomocí několika tlačítek na předním panelu a ovládání je velmi jednoduché. Pro slabozraké je výhodou, že tlačítka jsou výrazně barevná. Samozřejmostí je označení tlačítek v bodovém písmu a v černotisku. Přístroj pracuje zcela samostatně, nepřipojuje se k počítači.

Podle ohlasů klientů a podle zájmu můžeme usoudit, že Auto-Lektor většinu z nich zaujal a že někteří začínají uvažovat o jeho pořízení domů. Na zakoupení přístroje lze dostat až 100% příspěvek ze sociálního odboru příslušného referátu sociálních věcí.

Fotogalerie

Prezentace čtecího zařízení Auto-Lektor, 19. 2. 2009

Vyhledávání


Regionální střediska


Facebook


Dobrovolnictví

Máme akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby.Odborná praxe

Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).Dárci


Děkujeme za podporu.


Pravidelně nás dotují


DoporučujemeDotazy

Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ