logo TyfloCentra Brno, o.p.s. - odkaz na úvodní stranu

Slepotou život nekončí...Soutěž ve čtení a psaní Braillova písma, 28. 3. 2009

Krajská koordinační rada SONS ve spolupráci se společností TyfloCentrum Brno pořádala v sobotu 28. března 2009 od 9 do 16 hod. v prostorách na Chaloupkově ulici v Brně krajské kolo soutěže, která je součástí celostátní soutěže věnované 200. výročí narození Louise Brailla. Louis Braill sestavil v roce 1825 hmatem čitelné písmo pro nevidomé, které se prosadilo v celém světě. Braillova písmena jsou vytvořena ze dvou vertikálních sloupců o třech vystouplých hmatem čitelných bodech. Rozměry písmen zhruba odpovídají rozměrům bříška prstu (obvykle ukazováčku), kterým se čte. Soustava je skutečnou abecedou rozměrem i obsahem. Je plně ortografická. Je proto rovnocenná kterémukoliv kulturnímu písmu.

Soutěžit mohli nevidomí od narození i ti, co ztratili zrak později.

Kategorie soutěže pro naše krajské kolo byly tyto:

Znojmo v této soutěži reprezentovala 2 mladá děvčata, Kristýna Zapletalová a Petra Šeneklová, klientky znojemského střediska TyfloCentra. Obě znojemské soutěžící se rozhodly, že se zúčastní tří disciplín, a to: čtení textu v Braillově písmu, psaní textu na psacím stroji pro nevidomé a psaní textu na počítačové klávesnici. Na soutěž jsme s děvčaty jely autobusem v 7:40 ze Znojma. Den byl opravdu náročný. V Brně nás čekala u autobusu jedna z našich dobrovolnic, Leila Chadalíková. Pomohla nám dojít bezpečně na místo soutěže. Bezpečnost je pro nás na všech našich akcích prioritou číslo jedna. Soutěž začala v 9:30 úvodním proslovem hlavní organizátorky, předsedkyně Krajské koordinační rady SONS Marie Hauserové. Soutěžící přivítala i ředitelka TyfloCentra Brno, RNDr. Hana Bubeníčková a šéfredaktor časopisu Zora, PhDr. Jiří Reichel. A pak už se šlo soutěžit. Petra a Kristýna byly na této soutěži poprvé a měly v ostatních soutěžících velkou konkurenci. Mnozí totiž byli již na předchozích ročnících této soutěže a měli zkušenosti, které našim děvčatům chyběly. Co ale holkám nechybělo, byla chuť nejen soutěžit, ale také se umístit co nejlépe. Během čekání se děvčata seznámila s dalšími soutěžícími a veselému štěbetání nebylo konce.

„Moc se mi to líbilo, seznámila jsem se tam s novými lidmi, nechyběla sranda a mám větší přehled o pomůckách pro nevidomé“, řekla mi po soutěži Kristýna. A Petra dodala: “Moc se mi tam líbilo, skvěle jsem se pobavila a seznámila s novými lidmi.“

Opravdu příjemným překvapením pak bylo umístění děvčat v disciplíně psaní textu na počítačové klávesnici. Petra Šeneklová se umístila na 3. místě a hned za ní skončila na 4. místě Kristýna Zapletalová. Právě v této disciplíně byla velká konkurence (12 soutěžících). Bylo vidět, že výpočetní technika dnes otvírá pro nevidomé stále větší možnosti a že právě mladí si s počítači rozumí více, než kdokoliv jiný.

V psaní textu na psacím stroji pro nevidomé se ze 16 účastníků Petra umístila na 5. a Kristýna na 6. místě. Ve čtení textu v bodovém Braillově písmu skončila Kristýna ve velké konkurenci mnohem starších a zkušenějších účastníků také na 6. místě.

Pro vítěze byly připraveny pěkné ceny, pro všechny účastníky pak pamětní listy – v černotisku i v bodovém Braillově písmu.

Děvčatům gratuluji a věřím, že v příštím roce na tento úspěch navážeme.

Text a foto: Jana Puchegger Chadalíková, TyfloCentrum Brno, o.p.s., pracoviště Znojmo

Fotogalerie

Soutěž ve čtení a psaní Braillova písma, 28. 3. 2009

Zpět na stránky regionálního pracoviště ve Znojmě


Vyhledávání


Regionální střediska


Facebook


Dobrovolnictví

Máme akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby.Odborná praxe

Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).Dárci


Děkujeme za podporu.


Pravidelně nás dotují


DoporučujemeDotazy

Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ