logo TyfloCentra Brno, o.p.s. - odkaz na úvodní stranu

Slepotou život nekončí...Návštěva hasičské zbrojnice pro klienty TyfloCentra ve Znojmě, 19. 5. 2009

Ulicí se řítí hasičské auto, siréna „Hoří!“ se rozléhá po širokém dalekém okolí. A řidiči v autech i chodci uhýbají ke kraji silnice, aby hasičské auto mělo volnou cestu. Co se ale děje předtím, než hasiči vyjedou se svými auty a vybavením k zásahu? A jak probíhá celá akce od momentu nahlášení události do příjezdu hasičů na místo? Tyto a podobné otázky víří hlavou každému z nás skoro vždycky, když slyší sirénu „Hoří!“.

Proto jsme pro klienty znojemského pracoviště brněnského TyfloCentra domluvili a přichystali návštěvu profesionálního hasičského sboru ve Znojmě. Budova hasičů se nachází na ulici Pražské a její hlavní část tvoří garáže a technické zázemí. Sešli jsme se v 10 hodin a u hasičů se nás ochotně pan Auer. Pan Auer je rozený pedagog, který se okamžitě vžil do role průvodce skupinky nevidomých a slabozrakých. Žádné požadavky našich klientů mu nedělaly problém. Ochotně nám vysvětlil vše o tom, jak probíhá celá výjezdní akce od nahlášení události až po příjezd jednotky hasičů na místo. Vysvětlil nám, kdy je výhodnější volat na číslo 150 a kdy raději volit univerzální 112.

Pobavili jsme se také o tom, kdy je vhodné volat na pomoc hasiče a očekávat od nich bezplatný zásah a kdy si člověk výjezd musí hradit sám ze svých prostředků. Zajímavé byly i informace o výjezdech a počtu akcí na Znojemsku. Od povídání jsme přešli k praktickým ukázkám v garážích hasičů. Naši klienti měli možnost si vyzkoušet hasičský ochranný oděv, seznámili se s pomůckami, které hasiči běžně používají, dověděli jsme se o tom, jak se postupuje v případě výjezdu. Již na začátku naší exkurze jsme byli upozorněni na dodržování bezpečnostních předpisů a především na to, že v případě výjezdu bude naše povídání a prohlížení přerušeno. K ničemu takovému ale nedošlo, takže exkurze probíhala až do 12.15 hod v naprosté pohodě. Měli jsme možnost si sednout za volant různých hasičských aut a prohlédnout si vybavení jednotlivých vozů.

Celá exkurze byla velmi vydařená a nemalý podíl na tom měl výborný přístup našeho průvodce, pana Auera, kterému patří naše poděkování.

A na závěr nezbývá než si přát, aby naši klienti nikdy nepotřebovali získané informace použít v praxi.

Vaše cesty k bezpečí

Informace o tom, jak správně postupovat při běžných druzích ohrožení, včetně ohrožení Vaší bezpečnosti či Vašeho majetku v důsledku kriminality, najdete na stránkách projektu Vaše cesty k bezpečí.

Fotogalerie

Exkurze u hasičů, Znojmo, 19.5.2009

Zpět na stránky regionálního pracoviště ve Znojmě


Vyhledávání


Regionální střediska


Facebook


Dobrovolnictví

Máme akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby.Odborná praxe

Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).Dárci


Děkujeme za podporu.


Pravidelně nás dotují


DoporučujemeDotazy

Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ