logo TyfloCentra Brno, o.p.s. - odkaz na úvodní stranu

Slepotou život nekončí...Turistická vycházka – ze Znojma přes havranické vřesoviště na Heiliger Stein, 22. 4. 2009

Krásné jarní počasí zve do přírody stále neodbytněji. Po zamračených zimních dnech toužíme všichni načerpat trochu energie ze sluníčka a krásné přírody kolem nás. Ale pro naše klienty jsou vycházky do přírody jednou z činností, kterou skutečně nemohou zrealizovat sami.

V čem spočívá tedy naše služba klientům v případě vycházky do přírody?

Především je potřeba dopředu vybrat terén, který je pro vycházku vhodný a seznámit klienty s jeho náročností. Je potřeba také vycházku rozvrhnout časově – obzvláště v případě, kdy se zúčastní klienti z více pracovišť (v případě této vycházky se jednalo o klienty z Brna a ze Znojma).

Je vhodné také klienty upozornit, jaké možnosti občerstvení budou či nebudou cestou, zda bude někde prodejna suvenýrů, zda se počítá s nějakým malým posezením na konci turistické vycházky. Důležité také je, aby klienti byli informováni o zajímavostech, se kterými se cestou potkají – to lze řešit i povídáním o okolí při krátkých zastávkách. Během vycházky samotné pak klient má průvodce, vlastního nebo z řad dobrovolníků či pracovníků TyfloCentra, a ten se mu věnuje během cesty. Průvodce dohlíží na bezpečnou chůzi klienta, upozorňuje na nerovnosti terénu, čte informační tabule kolem naučných stezek, je v kontaktu se skupinkou tak, aby se dvojice klient + průvodce neztratila. Klient musí svému průvodci důvěřovat a rozumět si s ním, proto je potřeba se odpovědně věnovat i výběru vhodných průvodců pro klienty.

Z výše uvedeného je patrné, že připravit zajímavou vycházku do přírody tak, aby byla pro klienty přínosem, opravdu vyžaduje pečlivou přípravu a zodpovědný přístup všech, kdo se na akci podílejí.

A jak proběhla naše turistická vycházka na Heiliger Stein?

Brněnská i znojemská skupinka se sešla na autobusovém nádraží ve Znojmě a autobusem v 9:16 jsme se přemístili do Popic, odkud naše cesta začínala. Provázel nás velký znalec okolí Znojma, pan Tuna, který si pro klienty připravil zajímavé povídání o přírodě a zajímavostech, se kterými se setkáme během naší cesty. Celkem nás šlo 18 kleintů a průvodců a zároveň s námi se přidalo i několik kamarádů pana Tuny – členů turistického oddílu ze Znojma. Během přibližně 2 hodin jsem ušli 7 km, prošli jsme mezi vinohrady, havranickým vřesovištěm, pokochali jsme se vůní kvetoucích vřesovců, měli jsme možnost si prohlédnout vysokou hranici, připravenou na pálení čarodějnic v Havraníkách, prohlédli jsme si opravenou kapličku, přešli jsme česko-rakouskou hranici a příjemně unaveni jsme dorazili na kouzelné místo Heiliger Stein.

Tady byla velká zastávka a využili jsme ji k svačince a k haptické prohlídce místa. Heiliger Stein jsou kouzelné mísovité kameny, které se místě nacházejí pravděpodobně už od pohanských dob. Celé okolí je krásně opravené, včetně základů kapličky zasvěcené původně Naší milé paní na kameni. Kaplička byla zbourána na příkaz Josefa II., ale její základy se odstranit nepodařilo. V 90 – tých letech bylo místo opraveno a v současné době slouží turistickému ruchu a využívají ho lidé z obou stran hranice. Cestou zpět jsme znovu přešli hranici a po cca po 2 km jsme přišli do Hnanic. Prošli jsme si unikátní Sklepní uličku (památka UNESCO), nahlédli jsme do místního obchůdku s keramikou a občerstvili jsme se v místní restauraci. Limonáda, pohár či polévka přišly opravdu vhod každému. Autobusem jsme se pak přepravili zpět do Znojma a tam se naše cesty rozešly – znojemští vyrazili k domovu pěšky, před klienty z Brna byla ještě cesta autobusem.

Den se nám vydařil, sluníčko svítilo na jedničku, fotky se povedly, bude na co vzpomínat. A kam se vydáme příště?

Fotogalerie

Turistika Havranickým vřesovištěm na Heiliger Stein - Znojmo, 22. 4. 2009

Zpět na stránky regionálního pracoviště ve Znojmě


Vyhledávání


Regionální střediska


Facebook


Dobrovolnictví

Máme akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby.Odborná praxe

Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).Dárci


Děkujeme za podporu.


Pravidelně nás dotují


DoporučujemeDotazy

Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ