logo TyfloCentra Brno, o.p.s. - odkaz na úvodní stranu

Slepotou život nekončí...Madrigal napříč staletími, návštěva hudebního představení ve Znojmě, 27. 1. 2009

27. 1. 2009 zněly znojemským divadlem středověké madrigaly. A klienti znojemského TyfloCentra nemohli chybět.

Co to vlastně je madrigal?

Madrigal: je to umělecká forma středověku a raného novověku a vychází z italské kultury. Jako literární forma se madrigal používal především k psaní milostné poezie.

Vrcholným mistrem literárního madrigalu byl Francesco Petrarca. Tato literární forma má 6 - 13 veršů, tři rýmy, rýmovaná je podle libovolného schématu. Později madrigaly vznikaly jako vokální nebo vokálně instrumentální skladby, většinou čtyř – šestihlasé. Vrcholem madrigalové tvorby jsou díla Claudia Monteverdiho.

Představení, se kterým přijel do Znojma The Czech Ensemble Baroque, který se zpěvu madrigalů věnuje, bylo opravdu velkým zážitkem. Malou vadou na kráse bylo, že se hrálo před poloprázdným divadlem, což se ve Znojmě stává jen v období chřipkové epidemie. Během večera zazněly madrigaly C.Monteverdiho, J.H.Cheina, J. Ch. Bacha, B. Martinů. Atmosféru krásně dotvářely dobové kostýmy účikujících a také další stylové prvky, např. promítání doprovodných obrazů na plátno v pozadí.

V průběhu večera jsme se dověděli, že i soubor zasáhla chřipková vlna a tak na pódiu místo 2 členů stáli náhradníci. Ani se tomu ale nechtělo věřit! Celé provedení koncertu bylo na vysoké umělecké úrovni a nikdo z nás by nepoznal, kdo jsou „praví“ členové souboru a kdo náhradníci.

Sympatické bylo i to, že soubor navázal spolupráci se studenty znojemského gymnázia, kteří hudební madrigaly vhodně doplnili uměleckým přednesem veršovaných madrigal.

A jak už bývá ve Znojmě dobrým zvykem, mají umělci, kteří k nám přijíždějí, pochopení pro naše klienty a snaží se jim vycházet v rámci možností vstříc. Bylo proto velmi příjemné, když nám členové souboru po skončení představení umožnili, abychom si hmatem prohlédli jejich kostýmy a dokreslili si tak celý obrázek z koncertu. A zvlášť na dámských barokních šatech bylo opravdu hodně k prohlížení! Ochotně se s námi i fotografovali a vysvětlovali vše, co jsme chtěli vědět.

Fotogalerie

Madrigal napříč staletími ve Znojmě, 27. 1. 2009

Zpět na stránky regionálního pracoviště ve Znojmě.


Vyhledávání


Regionální střediska


Facebook


Dobrovolnictví

Máme akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby.Odborná praxe

Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).Dárci


Děkujeme za podporu.


Pravidelně nás dotují


DoporučujemeDotazy

Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ