logo TyfloCentra Brno, o.p.s. - odkaz na úvodní stranu

Slepotou život nekončí...Prohlídka modelů významných staveb, 16. 1. 2009

V pátek 16. ledna 2009 měli klienti TyfloCentra Brno a jeho detašovaných pracovišť možnost prohlédnout si dopodrobna na stavební fakultě v Brně modely světových staveb. Do svého „království modelů“ nás pozval doc. Dušan Josef, který je dlouholetým pedagogem na stavební fakultě. Ve sbírce, o kterou se pečlivě stará, má doc. Josef cca 200 různých modelů nejvýznamnějších světových staveb. Modely zhotovuje nejen on sám, ale i jeho studenti.

Protože mnozí z účastníků této akce byli z Brna a jeho blízkého okolí, soustředil se doc. Josef zpočátku na povídání o brněnských stavbách. Stavbu vždy popsal, zmínil se o její historii, současnosti i významu, vysvětlil, z čeho je vyroben daný model a pak bylo možné si každou stavbu velmi podrobně hapticky prohlédnout. A tak se v našich rukou ocitla Zemanova kavárna, vila Tugendhat, kostel v Židenicích, pravoslavný kostel svatého Václava, obřadní síň židovského hřbitova, dělnický dvojdomek, kaplička v Kníničkách, která byla zatopená a znovu postavená kvůli výstavbě přehrady, poslední dochovaná brána bývalého brněnského opevnění – Měnínská brána a mnohé další. Po této úvodní části byla pro klienty připravena skládanka jednoho modelu. Jednalo se o model kostela, zhotovený podle originálu, který se nachází na území dnešního Německa. Kostel byl umístěn na stole, klient si jej mohl velmi podrobně prohlédnout a pak model doc. Josef rozložil na jednotlivé části. Úkolem bylo složit zpět model kostela do původní podoby. A pomocnice pana docenta velmi pečlivě měřila čas, za který se to klientům povedlo. Ostatní, kteří právě neskládali tento model, měli dostatek času k tomu, aby si za pomoci svých průvodců prohlédli další z vystavených modelů. K dispozici byla např. budova Opery v Sydney, bruselské Atomium, Coloseum, Pantheon, londýnský Big Ben, české i světové hrady a zámky a mnohé další.

Jednalo se o velmi poučnou a zajímavou akci, kterou by stálo za to někdy v budoucnu zopakovat pro ty, kteří váhali a tentokrát se nezúčastnili. Docentu Josefovi a studentům fakulty stavební patří náš velký dík za to, že jsme si jejich obdivuhodné modely mohli prohlédnout.

Fotogalerie

Prohlídka modelů významných staveb v Brně, 16. 1. 2009

Vyhledávání


Regionální střediska


Facebook


Dobrovolnictví

Máme akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby.Odborná praxe

Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).Dárci


Děkujeme za podporu.


Pravidelně nás dotují


DoporučujemeDotazy

Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ