logo TyfloCentra Brno, o.p.s. - odkaz na úvodní stranu

Slepotou život nekončí...Ochutnávka první pomoci v Brně 5. 12. 2008

Z pohledu lektorky mně pátek 5. 12. 2008 připravil obrovské (a příjemné) překvapení. Na ochutnávce první pomoci se v Brně sešlo celkem 8 klientů (1 ze Znojma, ostatní z Brna a okolí). A nebyli to jen tak obyčejní klienti, to ani náhodou. Bylo to osm hodně aktivních a zvídavých lidí. A i když první pomoc učím už hodně dlouho, málokdy se setkávám s takovým zájmem přítomných. Naše brněnské setkání mělo být jen takovou lehkou ukázkou toho, co všechno se bude probírat v plánovaném kurzu první pomoci – pokud se najde dostatečný počet zájemců o tuto problematiku.

Hlavní zásluhu na tom, že se téma první pomoci objevilo v programu TyfloCentra Brno, má Eliška Škrancová. Právě ona mě upozornila na to, že moje záliba v první pomoci a ve všem, co s ní souvisí, by se zároveň mohla stát zajímavým tématem pro rozšiřování vědomostí našich klientů. Nechci opomenout ani podíl Radka Pavlíčka, který ochotně pomáhá s úpravou textů do přijatelné podoby pro PC i pro klienty. A nezmínit naše 2 praktikantky Marianu Vaculíkovou a Michalu Belaniovou a jednu dobrovolnici (Leilu Chadalíkovou) také nelze, protože bez nich by ochutnávka ani zdaleka neprobíhala tak plynule a hladce.

V průběhu dopoledne jsme si tak vyzkoušeli umělé dýchání a masáž srdce na cvičných figurínách, popovídali jsme si o zásadách poskytování první pomoci – kdy? kde? jak? a proč?. Naťukli jsme práci s defibrilátorem, poslechli jsme si video ukázky, podiskutovali jsme i o tom, zda je nutné a potřebné, aby se lidé se zrakovým postižením něco o první pomoci vůbec učili.

A mně to nedá, abych se na závěr nevrátila k tomu krásnému pocitu, který jsem si v pátek z Brna odvážela domů – pocitu, že ti lidé, kteří do brněnského TyfloCentra na ochutnávku první pomoci přišli, měli o toto téma opravdový zájem. Měli chuť si všechno zkusit, nacvičit, prohlédnout si dobře figuríny. To páteční dopoledne bylo tak nabité prací a aktivitou účastníků, že se to ani pořádně popsat nedá. Nikdy, za všechna ta léta, co první pomoc učím, jsem se s tak aktivními účastníky nestkala. Nikdy jsem si z výuky první pomoci neodvážela domů v kapse tak krásný pocit jak 5. 12. z Brna. A už se moc těším na další setkání s první pomocí i s klienty našeho TyfloCentra.

Jana Puchegger Chadalíková

Fotogalerie

Ochutnávka první pomoci v Brně 5. 12. 2008

Vyhledávání


Regionální střediska


Facebook


Dobrovolnictví

Máme akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby.Odborná praxe

Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).Dárci


Děkujeme za podporu.


Pravidelně nás dotují


DoporučujemeDotazy

Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ