logo TyfloCentra Brno, o.p.s. - odkaz na úvodní stranu

Slepotou život nekončí...Návštěva operety Orfeus v podsvětí ve Znojmě, 19. 11. 2009

Motto: „Láska překážkou manželství nebo manželství překážkou lásce?“

Děj operety

Námět je starý jak lidstvo samo – láska, nevěra, ztráta milované ženy, … Ředitel konzervatoře v Thébách Orfeus zjistí, že jeho žena Euridika je zamilovaná do chudého ovčáka Aristea. Z toho se ale vyklube vládce pekel Pluto. Bývalá nymfa Euridika ochotně přijímá pekelnou náruč Aristea a pomocí hadího uštknutí se nechává unést do blažených hlubin podsvětí. Ovdovělý Orfeus se raduje, ale ne dlouho. Veřejné mínění jej přinutí vydat se k bohům na Olymp a vyprosit si svou ženu zpět. Bohové na Olympu se ale už pomalu nudí, nechutná jim nektar a nechtějí už ambrózii. Na Olympu hrozí vzpoura. Bohy vyruší příchod Orfea a vládce Olympu, Jupiter, mu slíbí pomoc při návratu jeho ženy z náruče Pluta. Euridika se v podsvětí začíná nudit. Má k dispozici sluhu Johna Styxe, který ale pije z řeky zapomnění Léthé. Proto Euridika přivítá zpestření svých dnů milostným románkem s mouchou, za niž se převlekl Jupiter. Na společném pekelno – božském bále Jupiter vrací Euridiku Orfeovi, ale pod podmínkou, že se Orfeus cestou domů ani jednou neohlédne. Orfeus podmínku nesplní, ohlédne se na Jupiterovo zahřmění a tak Euridiku definitivně ztrácí. Euridika se stává olympskou bakchantkou. A Orfeus má zpět svou vytouženou svobodu.

Autor Jacques Offenbach napsal Orfea v podsvětí jako parodii na antickou mytologii a klasickou hudbu zároveň. Tato opereta dodnes nic neztratila ze svého lesku a je stále aktuální. U nás i v zahraničí je právem označována za perličku klasického operetního repertoáru.

Pro návštěvníky divadla se zrakovým postižením ve Znojmě se už stalo běžnou věcí, že po představení se snažíme domluvit haptickou prohlídku kostýmů a rekvizit. A to se podařilo i tentokrát, především díky vstřícnosti paní Nykodýmové, která už s haptickou prohlídkou prostě počítá, kdykoliv soubor do Znojma jede. Po skončení Orfea si tak naši klienti mohli prohlédnout:

Po prohlídce předmětů jsme s klienty vyšli před divadlo a postupně se k naší malé skupince přidávali zcela spontánně herci, kteří vycházeli již odmaskovaní z divadla ven. A bylo vidět, že je jim s námi příjemně. Povídali jsme si dlouho. Herci se zajímali proč vlastně a jak často chodíme s klienty do divadla, jak naši klienti vnímají dění na jevišti … Sami pak naopak klientům odpovídali na otázky a snažili se přiblížit detaily představení. Děkujeme všem, kdo se nám věnovali, především paní Zdenka Nykodýmové (programová manažerka divadla), panu Igoru Ondříčkovi (Jupiter), panu Michalu Šebkovi (John Styx) a panu Milanu Horskému (Bacchus).

Fotogalerie

Divadelní představení Orfeus v podsvětí - Znojmo, 19. 11. 2009

Zpět na stránky regionálního pracoviště ve Znojmě


Vyhledávání


Regionální střediska


Facebook


Dobrovolnictví

Máme akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby.Odborná praxe

Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).Dárci


Děkujeme za podporu.


Pravidelně nás dotují


DoporučujemeDotazy

Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ