logo TyfloCentra Brno, o.p.s. - odkaz na úvodní stranu

Slepotou život nekončí...Návštěva planetária v Brně na Kraví Hoře se znojemskými klienty, 20. 11. 2009

Proč jsme tuto akci zařadili do programu pro naše klienty

Návštěva planetária v Brně na Kraví Hoře byla připravena ve znojemském TyfloCentru na základě opakovaného zájmu klientů o tuto akci. Vzhledem k objektivním důvodům, z kterých někteří přihlášení klienti těsně před akcí svou účast zrušili, se ale ze Znojma nakonec vydala jen malá skupinka. I tak se akce vydařila a klienti s ní byli velmi spokojení. Neobvykle krásné počasí, které náš výlet do Brna provázelo, také přispělo k atmosféře pohody a dobré náladě.

Co jsme viděli a navštívili?

Kavárna Práh

Nejdříve jsme se v Brně s klienty vydali do kavárny Práh. Chtěli jsme je seznámit s existencí této kavárny a také s jejím smyslem – pomoc lidem s duševním onemocněním zařadit se zpět do pracovního procesu. Shodli jsme se na tom, že zařízení takového typu ve Znojmě nemáme. Necelou hodinu jsme si v klidu pochutnávali na dobrotách v Práhu a pak už jsem se vydali na Kraví horu, kde byl cíl naší dnešní cesty.

Planetárium

Tady nás čekal zajímavý výklad o vesmírných tělesech, o pojmenovávání planet a jiných objektů hvězdné oblohy, o cestách do vesmíru a o jeho výzkumu. Prakticky všechno, o čem se mluvilo, bylo možné si prohlédnout na různých haptických modelech nebo si informace přečíst v Braillově písmu. Nechyběl ani model planetária se všemi jeho důležitými součástmi. Součástí bylo i promítání ozvučené prezentace na plátně v popředí přednáškové místnosti. Opravdovým zážitkem byla prohlídka hvězdné oblohy hmatem a seznámení se s jednotlivými souhvězdími. Brněnské planetárium má sou expozici pro nevidomé dotaženou do všech detailů. Např. jsou v planetáriu 4 polokoule hvězdné oblohy a ty se mění s ročním obdobím tak, aby odpovídaly vždy tomu, co můžeme vidět večer nad našimi hlavami. Naše milá a ochotná průvodkyně nám umožnila také prohlédnout si dva velké dalekohledy, kterými se noční obloha zkoumá. Také ochotně odpovídala na dotazy klientů i průvodců.

Sluneční hodiny

Na samý závěr jsme se venku zastavili u slunečních hodin a pečlivě jsme si je prohlédli a prozkoumali.

Vzhledem k tomu, že se někteří klienti odhlásili těsně před konanou akcí, nabídli jsme asistentce malého nevidomého Lukáška Kubka, aby jeli do planetária s námi. Lukášek s námi jezdí na letní tábory a jeho rodiče i asistentka tuto naši nabídku s radostí přijali. A pro naše klienty bylo veselé a zvídavé povídání malého prvňáčka příjemným zpestřením celé akce.

Fotogalerie

Návštěva Hvězdárny a planetária Mikoláše Koperníka, 20. 11. 2009

Zpět na stránky regionálního pracoviště ve Znojmě


Vyhledávání


Regionální střediska


Facebook


Dobrovolnictví

Máme akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby.Odborná praxe

Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).Dárci


Děkujeme za podporu.


Pravidelně nás dotují


DoporučujemeDotazy

Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ