logo TyfloCentra Brno, o.p.s. - odkaz na úvodní stranu

Slepotou život nekončí...Beseda o Podkarpatské Rusi

Léto postupně předává štafetu podzimu, počasí za oknem už pomalu přestává lákat k výletům do přírody a k cestování. Nadcházející podzim zve spíše k příjemnému posezení, ke vzpomínkám na letní cesty a výlety. A tak se v Moravském Krumlově jedno takové cestovatelské povídání uskutečnilo, uspořádala ho Městská knihovna ve spolupráci s moravskokrumlovskou pobočkou TyfloCentra Brno, o.p.s. a besedovalo se na téma Podkarpatská Rus.

Hlavním aktérem besedy byl cestovatel a průvodce Arnošt Mader, který si v pondělí 22. září 2008 připravil pro zrakově postižené občany, ale i pro širokou veřejnost zajímavé povídání a promítání fotografií. Celá beseda se točila kolem života na Podkarpatské Rusi, součastné části Ukrajiny. Dověděli jsme se informace o historii i současnosti této oblasti, o tradicích, folklóru, přírodě, i o specifických podmínkách života na vesnicích i ve městech. Pan Mader sám několikrát Podkarpatskou Rus navštívil a mohl nám proto velmi poutavě přiblížit život v této lokalitě. Pro něj se Karpaty staly místem, kde si může člověk skutečně odpočinout od uspěchané civilizace a načerpat mnoho nových duševních i fyzických sil, setkat se se zajímavými lidmi i divokou krajinou. Toto místo ho zkrátka uchvátilo a roky se sem rád vrací.

Beseda pokračovala ukázkou výrobků, které dodnes místní obyvatelé vyrábí ručně bez pomoci mechanizace, největší zájem vzbudily výrobky ze dřeva – hřebeny, různé masážní válečky, náramky a náhrdelníky z dřevěných korálků, ty si mohli naši klienti prohlédnout i hapticky. Po skončení hlavní části besedy dostali účastníci prostor k dotazům, které je v souvislosti s povídáním zajímaly a pan Mader ochotně odpovídal. Beseda proběhla úspěšně, přednášková místnost knihovny byla zaplněná a celé odpoledne jsme strávili v příjemné atmosféře, proto se už nyní těšíme na další setkání plné zážitků a zajímavostí z cest, které s panem Maderem v budoucnu uskutečníme.

Zpět na stránky regionálního pracoviště ve Moravském Krumlově.


Vyhledávání


Regionální střediska


Facebook


Dobrovolnictví

Máme akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby.Odborná praxe

Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).Dárci


Děkujeme za podporu.


Pravidelně nás dotují


DoporučujemeDotazy

Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ