logo TyfloCentra Brno, o.p.s. - odkaz na úvodní stranu

Slepotou život nekončí...Pěší výlet po naučné stezce Pohansko, 11. 5. 2009

Dne 11. května jsme za krásného slunného počasí podnikli poznávací výpravu za historickými památkami Pohanska. Akce se zúčastnili nejen klienti z břeclavského TyfloCentra, ale také nevidomí a slabozrací zájemci o historii z brněnského a znojemského TyfloCentra.

Výprava začínala na břeclavském nádraží. Odtud jsme se přesunuli městskou hromadnou dopravou na zastávku Pohansko a dál už pokračovali pěšky. Cestou jsme bojovali s mračny komárů, nakonec jsme se ale zdárně dostali až k největšímu pokladu Pohanska – k odkrytým základům velkomoravského kostela z 9. století. Samotné zbytky zdiva nám toho o dávném životě našich předků příliš neřekly, proto jsme se seznámili také s obsahem informačních panelů, které jednotlivé exponáty doprovázely. Přečíst text z informační tabule bylo jednoduché. Složitějším úkolem průvodců ale bylo popsat nevidomým a slabozrakým účastníkům poznávací výpravy doprovodné ilustrace, grafy a fotografie, které psaný text dokreslovaly a vysvětlovaly. Pro všechny nevidomé a slabozraké je velmi cenné mít možnost si na věc sáhnout; důkladné haptické seznámení s popisovanými předměty jim totiž nahrazuje nedostatečné či chybějící zrakové vnímání. Proto jsme zavítali také k nově rekonstruované kopii slovanské polozemnice, kde měl každý možnost si stavbu obejít a důkladně prohmatat. Kdo chtěl, mohl strávit také pár chvil uvnitř. Podobným způsobem jsme si „prohlédli“ také rekonstruovaný model slovanské svatyně a kopii studny.

Na cestě zpátky jsme se ještě krátce zastavili u dvou rekonstruovaných pevnůstek z 30. let 20. století, kde nám byl k dispozici také rekonstruovaný hraniční přechod z 30. let, doplněný originální závorou a dokonalou replikou hraničního sloupu. Pak už zbývalo jenom proniknout houstnoucími mračny komárů zpátky do Břeclavi, na nádraží, a odtud pak do Brna a Znojma. Všem účastníkům děkujeme za výbornou atmosféru a příjemně strávené odpoledne.

Fotogalerie

Výlet Pohansko, 11. 5. 2009

Vyhledávání


Regionální střediska


Facebook


Dobrovolnictví

Máme akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby.Odborná praxe

Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).Dárci


Děkujeme za podporu.


Pravidelně nás dotují


DoporučujemeDotazy

Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ