logo TyfloCentra Brno, o.p.s. - odkaz na úvodní stranu

Slepotou život nekončí...Putující kameny aneb Pravidla chaosu – vernisáž, Znojmo, 22. 10. 2009

Mgr. Jaroslav Šmerda, geolog Jihomoravského muzea ve Znojmě, přišel se zajímavým nápadem – připravit ve spolupráci s TyfloCentrem Brno, o. p.s., regionálním pracovištěm ve Znojmě, výstavu kamenů, která by byla přístupná i lidem s těžkým postižením zraku. A že se nám nápad zalíbil, domluvili jsme se na bližší spolupráci na této akci. Přípravy probíhaly dlouho, ale dá se říci, že s blížícím se termínem vernisáže výstavy se stupňovaly. Pár dnů před otevřením Putujících kamenů pro veřejnost už jsme skoro na ničem jiném ani nedělali. A výsledek mohli poprvé naši klienti i široká veřejnost spatřit právě 22. 10. 2009, když byla výstava v 16 hodin slavnostně zahájena.

Vernisáž zahájila svým projevem ředitelka muzea, ing.Vladimíra Durajková, dále promluvil Mgr. Šmerda a za TyfloCentrum se této milé zahajovací povinnosti ujala Eva Indrová, sociální pracovnice ze znojemského pracoviště.

Mgr. Jaroslav Šmerda, duchovní otec celé výstavy, ji charakterizuje slovy:

Nálezy horninových valounů v říčním korytě představují velmi cenný materiál dokumentující cestu jednotlivých kamenů údolím. Od místa primárního výskytu, až do místa nálezu, kam byly přineseny vodním proudem. V závislosti na délce transportu a odolnosti jednotlivých druhů hornin se jejich vzájemný poměr neustále mění. Stejně tak se mění kvalita povrchu, stupeň zaoblení a velikost transportovaných částic. Některé z těchto proměnných přímo vybízejí zavřít oči a spočinout na kameni konečky prstů. A pak se vydat cestami kamene proti proudu až k jeho rodišti nebo po proudu dolů k moři. Do místa jeho konce.

Co všechno je na výstavě k „vidění“

Výstava, která má připomenout 200 výročí vynálezu Braillova písma, bude otevřena pro veřejnost do konce února 2010, takže je dost času, aby ji zájemci zařadili do svého programu.

Na přípravě výstavy se podíleli:

Fotogalerie

Vernisáž výstavy Putující kameny aneb Pravidla chaosu ve Znojmě, 22. 10. 2009

Zpět na stránky regionálního pracoviště ve Znojmě


Vyhledávání


Regionální střediska


Facebook


Dobrovolnictví

Máme akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby.Odborná praxe

Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).Dárci


Děkujeme za podporu.


Pravidelně nás dotují


DoporučujemeDotazy

Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ