logo TyfloCentra Brno, o.p.s. - odkaz na úvodní stranu

Slepotou život nekončí...Výroba ručního papíru v Břeclavi, 24. 2. 2009

Výroba ručního papíru zažívá svou renesanci. A protože je to činnost, na kterou člověk nijak zvlášť dobře vidět nepotřebuje, rozhodli jsme se ruční výrobu papíru vyzkoušet i v břeclavském TyfloCentru.

Tajemství výroby papíru objevili v Číně kolem roku 105, trvalo však ještě dlouhých tisíc let, než se papír začal vyrábět i v Evropě. V českých zemích zažívala největší rozkvět ruční výroba papíru v 16. století; tehdy u nás pracovalo 30 papíren. Papírna ve Velkých Losinách vyrábí ruční papír původní technologií nepřetržitě od roku 1596 až dodnes.

Tradiční postup výroby papíru se příliš nezměnil. Celý proces začínal tím, že se nadrobno nakrájené kousky hadru polily vodou a nechaly několik týdnů zahnívat, aby se uvolnila jednotlivá vlákna. Poté se ručně roztloukaly v hmoždíři na jemnou kaši, která se pak v čerpacích kádích ještě naředila vodou. Jednotlivé listy papíru vznikaly ručním nabíráním papírové hmoty na čerpací síta. Na čerpacím sítu přebytečná voda odtekla a zůstala mokrá papírovina, která již měla formát budoucích papírů. Tato papírovina se následně překlopila na podložku z plsti, která odsála přebytečnou vodu. Mokré papíry se prokládaly s plstí, vrstvily do stohů, lisovaly a sušily. Nakonec se ještě ručně vyhlazovaly pomocí kamenných hladítek.

My jsme si proces výroby ručního papíru poněkud zjednodušili a zmodernizovali. Namísto hadrů jsme jako vstupní surovinu použili natrhané kousky novin, které jsme pak zalili vodou a na druhý den rozmixovali v mixéru na kašovitou hmotu. Tím jsme získali papírovinu, kterou jsme pak nabírali na síto a překlápěli na novinový papír. Přebytečnou vodu jsme vysáli pomocí papírových ubrousků. Na druhý den jsme, nyní už dokonale suché, archy ručně vyrobeného papíru ještě vyhladili horkou žehličkou.

Fotogalerie

Výroba ručního papíru v Břeclavi, 24. 2. 2009

Zpět na stránky regionálního pracoviště v Břeclavi


Vyhledávání


Regionální střediska


Facebook


Dobrovolnictví

Máme akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby.Odborná praxe

Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).Dárci


Děkujeme za podporu.


Pravidelně nás dotují


DoporučujemeDotazy

Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ