logo TyfloCentra Brno, o.p.s. - odkaz na úvodní stranu

Slepotou život nekončí...Severní Korea – cestovatelská beseda s Mariánem Kvardou, Znojmo, 28. 4. 2009

„Vítejte v KLDR“ je název filmu, který natočila mladá režisérka Linda Jablonská při své cestě po Severní Korei. Jeden ze spolutvůrců tohoto dokumentu, pan Marián Kvarda, se o své zážitky přišel podělit s klienty TC ve Znojmě na besedu 28.4.2009. Severní Korea je země, kterou známe velmi málo, máme o ní velmi málo informací a je téměř jisté, že většina z nás se tam nikdy nepodívá. Proto byl o besedu mezi našimi klienty zájem a na povídání s panem Kvardou jsme se víc než těšili. Kromě klientů TyfloCentra se svým doprovodem se besedy zúčastnil i jeden z našich dobrovolníků a také paní Peterková, redaktorka Znojemska.

V průběhu zajímavého povídání jsme se dověděli mnohé podrobnosti z cesty pana Kvardy po Severní Korei a klienti mohli také klást otázky. Celá beseda proběhla ve velmi přátelské atmosféře. Dověděli jsme se, např., že se turistická skupina, v níž pan Kvarda byl, nemohla setkat na ulici s žádným běžným obyvatelem, vždy od nich byli pečlivě odděleni. Po dobu pobytu skupinku doprovázel i dva Severokorejci – pan O a pan I. Tak je znali a oslovovali naši turisté. Nikdo ze skupinky neměl k dispozici severokorejské peníze, nikdo se nedostal do obchodu. Jídlo bylo pro turisty připraveno v hotelu, bylo ho hodně, v dobré kvalitě a bylo podáváno formou švédských stolů.

Lidé v Severní Korei žijí velmi organizovaně, stát jim organizuje nejen ranní cvičení, pracovní proces, ale i odpolední volný čas probíhá spíše hromadnou formou. Stejně tak je to i s dětmi – do školy i ze školy chodí v organizovaných skupinkách, odpoledne se věnují různým zájmům v rámci kroužků. Žádné z dětí si nevzalo od našich turistů bonbón či malý suvenýr, ačkoliv k tomu měly několikrát příležitost. V Severní Korei nejsou církevní stavby, není tam kriminalita ani nezaměstnanost a ani automobily pro soukromé potřeby. Lidé jezdí na kolech. Městská hromadná doprava funguje, i když technika je velmi zastaralá. I zemědělská technika má v Severní Korei už nejlepší léta za sebou. Příroda je tam dost podobná přírodě jihu Evropy. Pokud by chtěl člověk cestovat ze Severní Korei do Jižní nebo naopak, musí vždy projet přes třetí zemi.

Beseda byla pro naše klienty neobvyklá v tom, že na ní nebyly předměty k haptické prohlídce. Nebyly y být nemohly, protože si pan Kvarda nic nemohl z této cesty přivézt. Jediným hmatatelným důkazem jeho pobytu tam byly fotografie. Někteří z našich klientů si mohli pomocí optických kompenzačních pomůcek prohlédnout alespoň je.

Celá beseda vyzněla, i přes asi dost těžký život v této zemi, velmi optimisticky. Všichni jsme zaznamenali, že pan Kvarda je skutečným milovníkem cestování a že jezdí do různých zemí proto, aby je poznával,aby nasával atmosféru a dělal si o zemích představu. Nejezdí tam proto, aby kritizoval, spíš konstatuje, co viděl, slyšel a zažil. Několikrát během besedy padla otázka, zda se mu zdálo, že jsou Severokorejci šťastní. Na takovou otázku je těžké odpovědět obecně. Ale pan Kvarda se s tím vypořádal podle toho, co viděl a zažil. Lidé se tam, podle něj, usmívali a nepůsobili utrápeným dojmem. Oni vlastně nic jiného neznají a určitě mají své malé lidské radosti i starosti, tak jako my všichni, tak jako lidé v každé jiné části světa.

Závěrem bych chtěla napsat, že pan Kvarda nás všechny příjemně překvapil svým krásně lidským povídáním. A už se těšíme na nějakou další besedu s ním.

Fotogalerie

Severní Korea - beseda s cestovatelem Mariánem Kvardou z Božic, Znojmo, 28.4.2009

Zpět na stránky regionálního pracoviště ve Znojmě


Vyhledávání


Regionální střediska


Facebook


Dobrovolnictví

Máme akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby.Odborná praxe

Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).Dárci


Děkujeme za podporu.


Pravidelně nás dotují


DoporučujemeDotazy

Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ