logo TyfloCentra Brno, o.p.s. - odkaz na úvodní stranu

Slepotou život nekončí...Ochutnávka showdownu, Vyškov, 26. 3. 2009

Sport je součástí života většiny z nás, sportem zapomínáme na starosti všedního dne a zároveň se udržujeme v kondici. Ani u zrakově postižených to není jiné, A tak jsme si s klienty brněnského TyfloCentra už zahráli bowling, projeli se na spinningových kolech, provozujeme turistiku nebo se věnujeme zvukové střelbě. Abychom rozšířili naše povědomí o sportech, které jsou vhodné i pro zrakově postižené, rozhodli jsme se spojit se sportovním oddílem Tandem Brno (www.braillnet.cz/tandembrno/) a domluvit s nimi pro naše klienty „ochutnávku“ showdownu. Členové Tandemu Brno showdown hrají závodně, takže byli těmi nejpovolanějšími, kteří nás do této hry mohli zasvětit.

Co je to showdown?

Showdown je aplikovaný stolní tenis pro nevidomé. Hraje se na dřevěném speciálním stole zhruba o velikosti běžného ping-pongového stolu. Podél okrajů stolu jsou mantinely, které ohraničují hrací prostor. Stůl je rozdělen středovou deskou, která nedoléhá úplně k hrací desce. Pod touto středovou deskou je otvor, kudy hráči musí hrát míček (ve stolním tenisu je zakázáno hrát pod síťkou, v showdownu je to naopak přikázáno). Na každé straně stolu je další otvor – branka. Každý hráč musí hájit svoji branku a zároveň se snažit vstřelit míček do brány soupeře. Hraje se s pálkami a s ozvučeným míčkem o velikosti tenisového míčku. Hráči musí mít na ruce chránič (míček je tvrdý a rána by pořádně bolela). Hra je o to zajímavější, že se nehraje pouze na body za vstřelenou branku, ale také na body za chyby soupeře (např. opuštění míčku z hracího prostoru na stole, trefení míčku do středové desky). Hraje je zásadně poslepu, tedy slabozrací a vidící hráči používají při hře klapky na oči.

Naše hra z počátku vypadala nekoordinovaně, neuměli jsme míček správně poslouchat, pálku jsme nedrželi správně, nedokázali jsme dodržovat pravidla, „máchali“ jsme do míst, kde se míček vůbec nenacházel a ten pak proklouzl do brány. Po několika odehraných setech (hraje se na dva sety, do 11 bodů) a při trpělivosti našich „učitelů“ Pepy Kaplana a Pavla Davida (tímto jim moc děkuji) jsme hře začali přicházet na chuť a prali se o každý bod.

„Odpočinkové“ odpoledne se showdownem se vyvedlo na výbornou, všichni odcházeli s pocitem, že poznali něco nového, což bylo slyšet ještě při cestě domů, kde se ještě pořád rozebíralo, kdo jak hrál ...

Zpět na stránky regionálního pracoviště ve Vyškově.


Vyhledávání


Regionální střediska


Facebook


Dobrovolnictví

Máme akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby.Odborná praxe

Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).Dárci


Děkujeme za podporu.


Pravidelně nás dotují


DoporučujemeDotazy

Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ