logo TyfloCentra Brno, o.p.s. - odkaz na úvodní stranu

Slepotou život nekončí...Škola žen – činohra v Mahenově divadle v Brně, 7. 4. 2009

7. dubna byl krásný slunečný den a my se vydali s klienty, tentokrát vlastně jen klientkami znojemského TyfloCentra, do brněnského Mahenova divadla na činoherní představení Škola žen od Moliéra. V Brně se k nám připojili další klienti brněnského pracoviště. Jelikož byla naše skupinka opravdu složena převážně s ženského osazenstva, žertovaly klientky nad názvem představení a přemýšlely, co se na dnešní Škole žen nového naučí. Tentokrát jeli ze Znojma 3 klienti s doprovodem a z Brna se zúčastnili 4 klienti, včetně paní Přikrylové s vodícím psem, která si divadelní představení velice oblíbila.

Škola žen – děj

Arnolf, pán s Pařezova, kdysi od chudé venkovanky koupil děvčátko s úmyslem, že si z něj dá v klášteře vychovat budoucí ženu. Klášterní výchova z ní měla udělat poslušnou bytost, nezkaženou zbytečným vzděláním. Když už byla Anežka zralá pro manželství, Arnold ji z venkova přiveze do svého domu a pokračuje v její klášterní drezúře. Ale objeví se mladý Horác, syn Arnolfova přítele Fronta, který netuší že se jedná o Arnolfovu schovanku a začne se Anežce dvořit. Zároveň se se svou zamilovaností svěřuje i Arnolfovi, který se při jeho výlevech sžírá žárlivostí. Arnold se rozhodne uspíšit sňatek a dovzdělat Anežku četbou Rukojeti o manželství. Varuje ji před neznámým mladíkem, ale Anežka již Horáce miluje a dohodne se sním, že ji v noci unese. Arnold dá připravit svatební smlouvu a chystá past na Horáce. Když se Horác objeví, Arnolfovi sluhové ho málem utlučou, Horác dělá mrtvého a tak se mu podaří uniknout. Arnold prosí Anežku, aby zůstala u něho, na rukou by ji nosil, hladil ve dne v noci, zamhouřil by obě oči nad jejím chováním, ale Anežka si postaví hlavu a miluje Horáce. Arnolfovo zoufalství je komické a zároveň plné hořkého zoufalství. Situaci rozřeší Anežčin otec, který se náhle vrací z Ameriky a provdá svou dceru za Horáce.

Ohlasy

Naši klienti byli nadšeni ještě před představením a to z exteriéru i interiéru Mahenova divadla. Mnozí byli v tomto divadle poprvé, nebo po dlouhých letech a ocenili krásnou ornamentální výzdobu, kterou si mohli prohlédnou z blízka i atmosféru celého divadla. Během přestávky mezi jednotlivými dějstvími jsme některé klienty doprovodili k občerstvení ve zdejším bufetu a pomohli jim s nákupem a některé naopak provedli interiérem divadla.

Po samotném představení hýřili klienti superlativy, jak na vrub hlavního představitele Arnolfa pana Zdeňka Dvořáka, tak i na adresu ostatních herců, kteří předvedli skvělé výkony. Nejlepším hodnocením a ohlasem pro nás může být i to, že většina klientů se ihned přihlásila na další divadelní představení, kterého se v Mahenově divadle zúčastníme v květnu.

Obsazení, které jsme viděli

Výtvarník scény a kostýmů - Martin Černý, Hudební spolupráce - Vratislav Šrámek

Fotogalerie

Škola žen v Mahenově divadle v Brně, 7. 4. 2009

Zpět na stránky regionálního pracoviště ve Znojmě


Vyhledávání


Regionální střediska


Facebook


Dobrovolnictví

Máme akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby.Odborná praxe

Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).Dárci


Děkujeme za podporu.


Pravidelně nás dotují


DoporučujemeDotazy

Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ