logo TyfloCentra Brno, o.p.s. - odkaz na úvodní stranu

Slepotou život nekončí...Exkurze do pivovaru Starobrno, 10. 2. 2009

Když se v nabídce programu TyfloCentra Brno objevila exkurze do pivovaru Starobrno, setkala se s velkým ohlasem. Zájem o tuto akci projevil tak velký počet našich klientů, že nakonec bylo potřeba rozdělit zájemce do dvou skupin a objednat dvě prohlídky. Obě skupiny šly na exkurzi v 15 minutovém intervalu. Bylo možné objednat dvě skupiny, nebylo ale možné objednat počasí, které by vhodně exkurzi doprovodilo.

Ještě dopoledne si nikdo z nás ani ve snu nepřipouštěl, že v době exkurze bude z oblohy padat hustý sníh a že se rázem ocitneme uprostřed zimy se vším všudy. Velká část exkurze probíhá ve dvoře pivovaru - mimo výrobní prostory. Výklad celého postupu při výrobě piva je ve výrobních prostorách velmi problematický z důvodu hluku, který výrobu provází. A počasí nám to nijak neusnadňovalo. V průběhu exkurze jsme si postupně prošli dvě výrobní haly a seznámili jsme se s postupem výroby piva, se sortimentem, který pivovar Starobrno produkuje a také s historií a vývojem samotného pivovaru od jeho založení až po současnost. Měli jsme možnost seznámit se i s procesem mytí sudů, ve kterých se pivo skladuje. Nedostali jsme se do prostor lahvárny, kde v současné době probíhají stavební úpravy, které by měly v budoucnu umožnit návštěvníkům bezpečné prohlídky z nově vybudované rampy po obvodu budovy. Celé exkurze pokračovala v malé prodejně pivovaru, kde všichni úcastníci obdrželi suvenýr z prohlídky - sklenici na pivo s nápisem Starobrno. V prodejně by bylo možné si zakoupit i další suvenýry, ale všichni jsme promrzlí a promoklí a do nakupování se nikomu nechtělo. Naši průvodci (zaměstnanci pivovaru, kteří jsou již v důchodu) pak odvedli obě skupinky do pivnice, kde probíhala poslední část exkurze - ochutnávka piva. Pohodlně jsme se usadili u připravených stolů a mohlo se začít ochutnávat. Nejdříve dostal každý malé světlé pivo a pak i tmavé. V počasí, které nás tento den opravdu trochu převezlo, by mnozí dali přednost spíš něčemu teplému na zahřátí, ale i tak jsme si na pivu pochutnali. A kdo se chtěl opravdu zahřát, objednal si gulášovou polévku nebo něco jiného podle vlastní chuti. Sedělo se docela dlouho a čas plynul při veselém povídání s přáteli jako voda. Ano, počasí opravdu nestálo za nic, ale i tak jsme si exkurzi užili jak to jen nejlíp šlo.

Na závěr mi to nedá, abych nepřipsala jeden svůj postřeh, který se mi od exkurze honí hlavou. Šla jsem jako vedoucí první skupinky. Bylo nás 15 (méně než ve skupince druhé). Provázel nás pan Učeň. Myslím si, že o výrobě piva věděl prakticky všechno, co se vědět dá. Bylo vidět, že je i zvyklý provázet skupinky po pivovaru. Bylo ale také znát, že skupinka nevidomých je pro něj naprostou novinkou. Skoro bych řekla, že si s našimi požadavky trochu nevěděl rady. Na můj dotaz, zda si mohou klienti osahat některé trubky a kónické nádoby, se nejdříve docela udiveně usmál. Teprve po upřesnění mé kolegyně, že se nám jedná o to, zda trubky nejsou příliš horké či ledové, zda některé zařízení není pod proudem - to vše potřebujeme vědět z důvodu bezpečnosti našich klientů, si vlastně uvědomil, že naši klienti poznávají svět trochu jinak, než je pro něj zvykem. Pan Učeň najednou zjistil, že svět se dá poznávat nejen zrakem, ale i ostatními smysly, když zrak chybí nebo nedostačuje. A na některých klientech bylo zase znát, že spíše pohybují mezi lidmi, kteří jejich specifické poznávací potřeby znají a že je překvapuje, když si někdo s poznáváním světa ostatními smysly kromě zraku neví rady. To mě přivedlo k myšlence o nutnosti oboustranné tolerance. Musíme si uvědomit, že ještě před několika lety nebylo vůbec běžné, že nevidomí lidé šli ve skupince někam na exkurzi. Je dobře, že dnes už to běžné je. Ale všichni se musíme učit toleranci, pokud nám něco tak úplne nevychází, jak jsme si představovali. I pan Učeň, který nás provázel, jistě s naší skupinkou získal novou zkušenost, kterou doposud neměl a jistě už si bude mnohem víc vědět rady, pokud bude v budoucnu provázet další skupinku nevidomých návštěvníků.

Chovejme se k druhým lidem tak, jak chceme, aby se oni chovali k nám - to je odvěká pravda, na které se dá dál stavět a budovat ve vztazích s lidmi v našem blízkém i vzdáleném okolí.

Fotogalerie

Exkurze do pivovaru Starobrno, 10. 2. 2009

Vyhledávání


Regionální střediska


Facebook


Dobrovolnictví

Máme akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby.Odborná praxe

Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).Dárci


Děkujeme za podporu.


Pravidelně nás dotují


DoporučujemeDotazy

Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ