logo TyfloCentra Brno, o.p.s. - odkaz na úvodní stranu

Slepotou život nekončí...Návštěva vlastivědného muzea ve Švábenicích, 12. 10. 2009

12. října se uskutečnil ve spolupráci s Vlastivědným muzeem ve Švábenicích u Vyškova celodenní výlet pořádaný vyškovským TyfloCentrem. Počasí nám sice příliš nepřálo – silný vítr a déšť lákaly spíše k posezení u čaje v teple domova, avšak ani to neodradilo vyškovské klienty vydat se na výlet za kulturním dědictvím.

Ihned po příjezdu se nám zvedla nálada, když se nás ujal náš průvodce – pan Pištělka, jež nás svým milým a laskavým projevem ihned přenesl do časů minulých. Tento zakladatel a tvůrce celé expozice švábenického Vlastivědného muzea nám postupně představil jednotlivé exponáty, jež jsou tvořeny především předměty denní potřeby z dob 18. a 19. století a které jsou tématicky rozmístěny do celkem osmi výstavních místností dvoupatrové, nově zrekonstruované budovy bývalé základní školy.

Podrobný slovní výklad pana Pištělky si mohli klienti doplnit haptickým prohlédnutím většiny vystavených exponátů - např. modely hospodářských stavení, starodávné nádobí a kuchyňské potřeby, drobnější zemědělské nástroje apod. Mohli si též vyzkoušet, jak některé exponáty fungují – zájem vzbudil starodávný mandl, máselnice, ruční pračka na prádlo, ale i starodávný šicí stroj. Jedna z klientek si dokonce zahrála na historický klavír, jehož zastřený zvuk krásně podtrhl tamní atmosféru.

Z Vlastivědného muzea naše kroky směřovaly do kostela sv. Michaela, v jehož věži se nachází čtyři výstavní sály s expozicí religiózních předmětů a starodávných církevní písemností. Ihned po vstupu nás přivítala příjemná vůně kadidla a krásná ozvěna majestátního kostela. Po skřípajících starých dřevěných schodech se naši klienti vydali na prohlídku expozice do kostelní věže, jíž byl náš celodenní výlet zakončen.

Na závěr nás pan Pištělka pozval na adventní výstavu betlémů, kterou plánuje uskutečnit před Vánocemi v prostorách švábenického Vlastivědného muzea. Poté už následovalo jen poděkování, rozloučení s panem průvodcem a zapsání vyškovského TyfloCentra do pamětní knihy.

Fotogalerie

Návštěva farmy Bolka Polívky - turistický výlet z Nemojan do Olšan, 22. 10. 2009

Zpět na stránky regionálního pracoviště ve Vyškově


Vyhledávání


Regionální střediska


Facebook


Dobrovolnictví

Máme akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby.Odborná praxe

Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).Dárci


Děkujeme za podporu.


Pravidelně nás dotují


DoporučujemeDotazy

Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ