logo TyfloCentra Brno, o.p.s. - odkaz na úvodní stranu

Slepotou život nekončí...Velikonoční dílna ve Znojmě (pletení pomlázek), 6. 4. 2009

Za oknem se jako mávnutím kouzelného proutku probudilo jaro. Je teplo, všechno začíná pučet a kvést, lidé posedávají na sluníčku. A kvapem se blíží Velikonoce, nejkrásnější svátky jara. A tak jsme se v pondělí, 6.dubna 2009, sešli v 13.30 v TyfloCentru ve Znojmě, abychom se naučili plést pomlázky. Zájem o tuto činnost projevili především ti klienti, kteří nepracují v Chráněných dílnách Oblastní Charity či nenavštěvují Ateliér Samuel při Oblastní Charitě. Tam se totiž pracuje s proutím po celý rok.

Materiál na naše pomlázky obstaral Pepa Štula, který je velkým znalcem pletení pomlázek na mnoho způsobů./

Proč vlastně připravujeme „dílny“ pro naše klienty a v čem spočívá naše služba?

Proč?

Rukodělné práce jsou mezi klienty TC velmi oblíbenou činností, protože výborně rozvíjejí hmat. Hmatové vjemy jsou jedním ze základů pro poznávání našich klientů. A pletení pomlázek z proutí vyžaduje i pečlivost, trpělivost, soustředění, dobrou paměť a výdrž. To všechno jsou neocenitelné vlastnosti, bez kterých by se naši klienti nemohli ani pořádně orientovat ve svém životě ani vykonávat mnohé činnosti,které jsou pro jejich plnohodnotný život naprosto nezbytné.

V čem spočívá naše služba?

Naším úkolem je při přípravě dílna vybrat takovou činnost, kterou budou moci naši klienti vzhledem k jejich zrakovému postižení vykonávat. Dále je potřeba velmi podrobně plánovanou činnost popsat slovně tak, aby byla srozumitelná pro lidi se zrakovým postižením. A v neposlední řadě je také potřeba podat pomocnou ruku, pokud se něco nedaří, znovu a znovu trpělivě vysvětlit, jak který úkon provádět a dohlédnout na bezpečnost při práci, aby nedošlo k úrazu.

Při pletení pomlázek ve Znojmě jsme celkem vytvořili 8 pomlázek (a zpracovali jsme celkem 71 vrbových proutků), nazdobili je a klienti si je odnesli domů. Naučili jsme se plést pomlázky z osmi a z devíti proutků. Zopakovali jsme si bezpečnou práci s nožem a nůžkami, všechno jsme vyfotili. Nebylo toho zrovna málo, co jsme za 2 hodiny stihli. A jsme tak pořádně připraveni na Velikonoce, které už pomalu klepou na okno.

Fotogalerie

Velikonoční dílna - pletení pomlázek, Znojmo, 6. 4. 2009

Zpět na stránky regionálního pracoviště ve Znojmě


Vyhledávání


Regionální střediska


Facebook


Dobrovolnictví

Máme akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby.Odborná praxe

Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).Dárci


Děkujeme za podporu.


Pravidelně nás dotují


DoporučujemeDotazy

Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ