logo TyfloCentra Brno, o.p.s. - odkaz na úvodní stranu

Slepotou život nekončí...Beseda o vodicích psech v Břeclavi, 15. 9. 2009

Ve spolupráci s Klubem držitelů vodicích psů jsme pro všechny zájemce o problematiku vodicích psů uspořádali speciálně zaměřenou besedu. Desítka účastníků besedy se dozvěděla, jakým způsobem je možné vodicího psa získat, jak se cvičí, co všechno umí a jaké jsou důvody pro to, aby si zrakově postižený člověk vodicího psa pořídil. Hlavní slovo patřilo nevidomé Světlaně Karfusové z Klubu držitelů vodicích psů.

Potkat člověka s vodicím psem už není vzácností. Trasy ve městech i výlety do přírody, nákupní centra či cestování veřejnou dopravou se díky spolehlivému vedení vodicích psů stávají pro zrakově postižené prostorem běžného života. Na pohled to vypadá jednoduše, pes kráčí vpředu a neomylně nevidomého vede. Může se zdát, že pes už dopředu zná cestu do obchodu nebo na nádraží. Majitel pak jenom řekne psovi, že se jde na nádraží a pes ho tam zavede. Cíl cesty ale musí znát vždycky člověk; pes vybírá nejvhodnější trasu pro sebe i pro pána a vyhýbá se překážkám. Před přechodem pro chodce se zastaví a čeká na pokyn pána. Do vozovky může vstoupit teprve tehdy, když uslyší od pána povel: „Převeď.

Vodicí pes znamená pro svého pána rychlost, samostatnost a bezpečnost. „Pes je úspora času“, říká Karfusová. „To, co jsem s bílou holí musela jít půl hodiny, ujdu teď se psem za deset minut.“ Pohyb se psem je nejen rychlejší, ale také bezpečnější. Nevidomý s vodicím psem se dokáže bezpečně vyhnout překážkám ve výši hlavy. Pokud má jenom bílou hůl, nemusí se to vždycky podařit. „Jednou jsem vrazila hlavou do lopaty, která byla z nějakého důvodu pohozená na keři“, vzpomíná Karfusová na drsnou konfrontaci.

Z pohledu zákonných předpisů je vodicí pes kompenzační pomůckou, na jejíž pořízení mohou zrakově postižení občané získat příspěvek až do výše 100 % z ceny.

Fotogalerie

Beseda o vodicích psech v Břeclavi, 15. 9. 2009

Zpět na stránky regionálního střediska v Břeclavi


Vyhledávání


Regionální střediska


Facebook


Dobrovolnictví

Máme akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby.Odborná praxe

Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).Dárci


Děkujeme za podporu.


Pravidelně nás dotují


DoporučujemeDotazy

Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ