logo TyfloCentra Brno, o.p.s. - odkaz na úvodní stranu

Slepotou život nekončí...Poznávací výlet do Mikulova – 17. 6. 2008

Léto bývá v TyfloCentru již tradičně zasvěceno výletům. Jedním z míst, které jsme v uplynulé výletní sezóně s klienty břeclavského a znojemského TyfloCentra navštívili, byl i Mikulov. Pomineme-li víno, je toto malé městečko na samé hranici s Rakouskem známé především svým zámkem; my jsme však vyrazili po stopách jeho židovských památek.

Nejdříve jsme zamířili k židovskému hřbitovu. Je jedním z nejstarších na Moravě a pohřbívalo se na něm nepřetržitě od příchodu židovské komunity někdy v patnáctém století až do století devatenáctého. Nejstarší náhrobek je z roku 1605 a patří rabínovi. Stejně jako ostatní náhrobky z té doby je opatřený rytinami s hebrejským písmem, ty novější jsou už v němčině. Náhrobky jsou z kamene a jsou o dost menší než ty, které známe z křesťanských hřbitovů. Celkem je jich zde na čtyři tisíce. Mikulovský židovský hřbitov se oproti okolnímu terénu nachází na mírném kopečku, což souvisí s židovskou zásadou nedotknutelnosti ostatků. Protože podle židovské víry nesmí být jednou pohřbené ostatky přemisťovány, každý židovský hřbitov dříve či později musí řešit problém, kam pohřbívat dál. Mikulovští postupovali tak, že původní úroveň hřbitova překryli vrstvou zeminy, do které se pak mohlo znovu pohřbívat. Židovský hřbitov tím vyrostl do výšky. Z náhrobků, které před zasypáním zeminou vyjmuli, pak postavili zeď, lemující vstupní cestu.

Když jsme si hřbitov, náhrobky a zeď z náhrobků zblízka prohlédli a prohmatali, prošli jsme bývalou židovskou čtvrtí ke Staré synagoze, kde je umístěna expozice o místní židovské obci a její historii, se kterou jsme si mohli laskavostí muzea v Mikulově bezplatně seznámit.

Abychom se od mnohdy pohnuté historie židovské komunity v Mikulově odreagovali, navštívili jsme růžovou zámeckou zahradu a měli jsme štěstí, neboť růže zrovna rozkvetly, což podle vůně poznal úplně každý. Po krátkém obědě v centru města jsme se pokusili ještě vystoupit na Svatý kopeček, ale protože se čas odjezdů našich vlaků nebezpečně přiblížil, zatroubili jsme předčasně k ústupu a rozjeli se zpátky do Břeclavi a do Znojma.

Fotogalerie

Poznávací výlet do Mikulova 2008

Zpět na stránky regionálního pracoviště v Břeclavi


Vyhledávání


Regionální střediska


Facebook


Dobrovolnictví

Máme akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby.Odborná praxe

Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).Dárci


Děkujeme za podporu.


Pravidelně nás dotují


DoporučujemeDotazy

Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ