logo TyfloCentra Brno, o.p.s. - odkaz na úvodní stranu

Slepotou život nekončí...Tajemné znojemské podzemí – prohlídka s výkladem, 6. 5. 2009

„V tajemném šeru se vznáší až příliš vlhký vzduch, kapky ze stropů nepravidelně dopadají do kaluží, občas jsou slyšet zvuky shora, které nám připomenou, že se skutečně nenacházíme ve sklepení pod středověkým hradem, ale ve znojemském podzemí. Ale ani tento fakt nás úplně nezbaví úzkostlivého pocitu z neznáma. Přestože zahájení stavby podzemního labyrintu chodeb se datuje do 13. nebo 14.století, téměř až do počátku 3.tisíciletí nebyl doložen věrohodný pramen, který by potvrdil, že naše domněnky jsou pravdivé.“ Tato slova napsala Jana Pospíchalová, autorka brožurky o znojemském podzemí.

Ať jsou to domněnky či pravda, naší průvodkyni znojemským podzemím se nám věřit chce. Povídá s takovým zápalem, že není možné jí prostě nevěřit.

V 10 hodin dopoledne, 6.5.2009, jsme se ponořili s klienty TyfloCentra ze Znojma a Brna do labyrintu podzemních chodeb, abychom si prohlédli starou i novou trasu, poslechli si něco o historii této jedinečné památky. Za hodinku procházení podzemními chodbami jsme se dověděli, k čemu naši předkové tyto chodby vlastně dřív využívali, jaké důmyslné obranné systémy se v chodbách nacházely, navštívili jsme středověkou mučírnu i alchymistickou dílnu, prohlédli jsme si kamennou sovu obrovskou, pozdravili jsme rodinu Podzemníčků, bezhlavého rytíře i skřety, vyrušili jsme ze spánku netopýry pod stropem, vyzkoušeli jsme si, jaké je to zabloudit v bludišti za pravé podzemní tmy. Zkrátka, pěkně jsme si to v podzemí užili.

Po bezztrátovém návratu na denní světlo jsme navštívili Infocentrum na Obrokové ulici a pak jsme se hladoví vydali něco dobrého pojíst Na Věčnost. „Nemůže být každý den posvícení“, říkávala moje babička a teď jsem jí dala za pravdu. Na Věčnosti byla právě dnes úplně nová obsluha a navíc, s úmyslem pojíst něco dobrého sem zašla snad polovina města. Takže, i když jsme se obrnili trpělivostí, někteří z nás se svého jídla ani nedočkali. Ti, co se dočkali, nelitovali a ostatní to vzali s humorem. Přece si nenecháme zkazit den.

Protože do objezdu autobusu na Brno, zbývalo ještě dost času, zvolili jsme krátkou procházku městem. Navštívili jsme Znojemský hrad, prohlédli jsme si model rotundy, přešli jsme přes Václavské náměstí (nejmenší ve Znojmě). Vzhledem k tomu, že celé centrum města se opravuje, byla naše cesta trochu obtížnější a k romantické procházce měla daleko. Pak už zbývalo jen sejít parkem dolů a nasednout na autobus do Brna. Se znojemskými klienty jsme se rozloučili už dřív – pro ně opravdu nebyla procházka po rozkopaných chodnících v centru města ničím přitažlivým.

Co dodat na závěr? V podzemí pod městem Znojmem bylo krásně. Průvodkyně byla vynikající a patří jí naše poděkování. Do Znojma se určitě zase vrátíme, že ano?

Fotogalerie

Tajemné znojemské podzemí, 6. 5. 2009

Zpět na stránky regionálního pracoviště ve Znojmě


Vyhledávání


Regionální střediska


Facebook


Dobrovolnictví

Máme akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby.Odborná praxe

Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).Dárci


Děkujeme za podporu.


Pravidelně nás dotují


DoporučujemeDotazy

Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ