logo TyfloCentra Brno, o.p.s. - odkaz na úvodní stranu

Slepotou život nekončí...Veni, vidi,....a příště, možná, zvítězíme

V sobotu 4. 10. 2008 se v Brně uskutečnila celorepubliková soutěž v prostorové orientaci nevidomých TyfloBrno. Soutěž se koná každoročně v Brně, letošní ročník byl již osmý v pořadí. Soutěž pořádá TyfloCentrum Brno, o.p.s.

Nevidomí soutěžící mají za úkol projít předem určenou trasu v některé z městských částí Brna. Jdou podle popisu trasy (mp3 formát nebo text v braillu ). Orientovat se podle popisu v neznámém prostředí je vrcholem umění pro každého nevidomého člověka. Je to nesmírně těžké a je potřeba se na soutěž pečlivě připravit. Zdaleka ne všichni nevidomí lidé se dostanou na takovou úroveň v prostorové orientaci, že jsou schopni samostatného pohybu ve zcela neznámém prostředí.

Znojemský region měl letos poprvé v této soutěži své zástupce – pana Josefa Štulu z Práčí a pana Miroslava Matulu ze Znojma. Pan Matula je slabozraký, proto trasu absolvoval s klapkami na očích, pan Štula je zcela nevidomý. Soutěžilo celkem 19 soutěžících. Kromě toho, že museli projít podle popisu trasu dlouhou cca 3.5 km městskou částí Brno – Líšeň, se také hodnotily další aspekty chůze a orientace. Po celé trase byli rozhodčí, kteří zapisovali soutěžícím body. Hodnotil se styl a estetika chůze, odhad vzdálenosti, rovnováha, komunikace s lidmi na ulici, přecházení čtyřproudé vozovky, celková bezpečnost chůze, cestování tramvají, jízda na tandemu...

Protože mnozí soutěžící byli již na několika předešlých ročnících této soutěže, bylo velkým překvapením umístění pana Štuly. Obsadil v tvrdé konkurenci 8. místo a odvezl si domů i velmi pěkné ceny. Být osmým v republice při prvním startu na takové soutěži je opravdu obrovský úspěch a do budoucna tento výsledek dává velké naděje, že je možné uvažovat i o medailové pozici.

K celé soutěži přispěly sponzorskými dárky i některé znojemské firmy – Plastové přepravní obaly, Sun-cone, Freeport Hatě, Znovín Znojmo a Pomona Těšetice.

Mgr. Jana Puchegger Chadalíková, TyfloCentrum Brno, o.p.s., regionální pobočka Znojmo

Fotogalerie na Webových Albech Picasa

TyfloBrno 2008

Zpět na stránky regionálního pracoviště ve Znojmě.


Vyhledávání


Regionální střediska


Facebook


Dobrovolnictví

Máme akreditaci Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby.Odborná praxe

Nabízíme praxi studentům sociálních, speciálně pedagogických či výtvarných oborů (VŠ, VOŠ).Dárci


Děkujeme za podporu.


Pravidelně nás dotují


DoporučujemeDotazy

Veškeré připomínky zasílejte na adresu webmaster@tyflocentrumbrno.cz
K jakémukoliv užití textů a obrázků, uveřejněných na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Prohlášení o přístupnosti © TyfloCentrum Brno, o.p.s. 2002-20
Hostováno na WEDOS.CZ